loading...
مطالب جالب رایانه
آخرین ارسال های انجمن
علیرضا یوسفی بازدید : 827 شنبه 1390/10/24 نظرات (0)
مایکروسافت


شرکت مایکروسافت، یک شرکت آمریکایی چند ملیتی با 76000 کارمند در 102 کشور دنیا و درآمد سالیانه ی 51.12 میلیارد دلار در سال ۲۰۰۷ میلادی در زمینه فن آوری رایانه است. مایکروسافت در زمینه طراحی، توسعه، ساخت، صدور مجوز، پشتیبانی و ارائه ی خدمات نرم افزاری برای وسایل کامپیوتری فعال است.‬ دفتر مرکزی مایکروسافت در ردموند، واشنگتن در ایالات متحده آمریکا قرار دارد، و پرفروش ترین محصولات آن سیستم عامل مایکروسافت ویندوز (Microsoft Windows Operating System) و مایکروسافت آفیس (Microsoft Office) هستند. در راستای شعار اصلی شرکت یعنی "یک کامپیوتر روی هر میز و در هر خانه، که نرم افزارهای مایکروسافت را اجرا کند"این دو محصول با سهمی حدود 90% در سال ۲۰۰۳ میلادی برای مایکروسافت آفیس (Microsoft Office) و در سال ۲۰۰۶ میلادی برای مایکروسافت ویندوز (Microsoft Windows) جایگاه مهمی در بازار فروش محصولات کامپیوترهای شخصی (Personal Computers) و کامپیوترهای رومیزی (Desktop Computers) پیدا کردند. مایکروسافت که در ابتدا کار خود را با ساخت و فروش مفسر بیسیک (Basic interpreters) برای Altair 8800 شروع کرد. در اواسط دهه ی 80 میلادی با طراحی MS-DOS بر بازار سیستم عامل کامپیوترهای خانگی مسلط شد. شرکت سهام خود را وارد بورس کرد و پس از آن با افزایش ارزش سهام آن چهار نفر را میلیاردر و حدود 12000 نفر از کارکنان مایکروسافت را میلیونر کرد. در تاریخ مایکروسافت این شرکت همواره هدف نقدهای مختلفی از جمله انحصار طلبی بوده که پای مایکروسافت را به خاطر تجاوز از قوانین انحصار، به وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا و کمیسیون اروپا نیز کشید.مایکروسافت علاوه بر بازار سیستم عامل و نرم افزاری اداری در زمینه های دیگر هم فعالیت می کنند مانند: شبکه تلویزیونی MSNBC، سایت اینترنتی MSN و دایره المعارف چند رسانه ای Microsoft Encarta. مایکروسافت همچنین در زمینه ساخت سخت افزار رایانه با ساخت محصولاتی مانند موشواره و نیز سرگرمی های خانگی از جمله Xbox، Xbox 360، Zune، و MSN TV فعالیت دارد. مایکروسافت از گذشته تاکنون با استفاده از گروه خبری Usenet گرفته تا وب، پشتیبانی از نرم افزارهای خود را همواره ادامه داده است، و جایزه ی Microsoft MVP را به داوطلبینی که در کمک به مشتریان شرکت مفید بوده باشند اهدا میکند.

 تاریخچه

بخشی از مقاله ی تاریخچهٔ مایکروسافت
تاسیس مایکروسافت (۱۹۷۵-۱۹۸۵)

بعد از مطالعه شماره اول ژانویه ۱۹۷۵ مجله ی Popular Electronics که حاوی اطلاعاتی در مورد Altair ۸۸۰۰ بود. (Altair۸۸۰۰ اولین microcomputer (کوچک رایانه)ای بود که وارد عرصه رقابت کامپیوتری شد.) بیل گیتس با MITS که سازنده آن میکرو کامپیوتر بود تماس گرفت و آنان را از ساخت نرم افزار برنامه نویسی برای Altair 8800 که نام آن را بیسیک (BASIC) گذاشته بودند، مطلع ساخت.بیل گیتس تا آن زمان نه یک سیستم Altair و نه حتی یک مترجم ساده داشت، با این حال در طول هشت هفته قبل از اجرای اولیه نرم افزار او و آلن یک برنامه ی مفسر نوشتند. مترجم در اجرای آزمایشی کار کرد و MITS پذیرفت تا BASIC را بخرد و Altair BASIC را روانه ی بازار کند. گیتس دانشگاه (هاروارد) را رها کرد و به آلبوکرکی در نیومکزیکو یعنی جایی که MITS قرار داشت رفت و مایکروسافت را در آنجا تاسیس کرد. نام مایکروسافت (Microsoft) بدون خط تیره اولین بار توسط بیل گیتس در نامه ای كه در ۲۹ نوامبر ۱۹۷۵ به پل آلن نوشت، به كار برده شد، و در ۲۶ نوامبر ۱۹76 به عنوان علامت تجاری ثبت شد. اولین دفتر بین المللی مایکروسافت در اولین روز نوامبر سال 1978 میلادی در ژاپن با نام ASCII Microsoft (با نام فعلی Microsoft Japan) تاسیس شد. در ۱ ژانویه ۱۹۷۹ شرکت از آلبوکرکی به مکان جدیدش در بلویو (Bellevue) در واشنگتن منتقل شد. استیو بالمر در سال 1980 به شرکت پیوست و بعدا با مدیرعاملی بیل گیتس هم موافقت کرد. مایکروسافت اولین سیستم عامل خود را در ۱۹۸۰ به بازار عرضه كرد. این سیستم عامل، که نسخه ی تغییر یافته ای از یونیكس (Unix) بود با كسب اجازه از شرکت ای-‌تی-‌اند-‌تی (AT&T) با عنوان زی نیكس (Xenix) به بازار فرستاده شد. زی نیكس خیلی فراگیر نبود و در ابتدا فقط توسط نرم‌افزارسازها مورد استفاده قرار می گرفت. مایكروسافت ورد با عنوان اصلی مولتی-تول ورد (Multi-Tool Word) به خاطر رواج ایده ی "هر چه می بینی، همان را می گیری" معروف شد. ورد همچنین اولین برنامه ای بود که قابلیتهایی همچون نمایش متن های بولد (Bold) را داشت. اولین بار كپی های مجانی نسخه نمایشی مایكروسافت ورد به همراه شمارة نوامبر ۸۳ مجله پی سی ورد (PC World) توزیع شد، و با این کار مایکروسافت ورد (Microsoft Word) اولین برنامه ای شد که بر روی دیسک همراه یک مجله پخش شد. اگر چه زی نیکس هیچگاه مستقیما به فروش عمومی نرسید با این حال اجازه فروش آن به تعداد زیادی از سازندگان تجهیزات اصلی (OEM) داده شد. در میانه ی دهه ی 80 میلادی مایکروسافت به طور کامل از تجارت یونیکس خارج شد. اما موفقیت اصلی مایکروسافت، با سیستم عامل داس (Dos: Disk Operating System) اتفاق افتاد، بعد از مذاکرات بی حاصل با Digital Research، آی‌بی‌ام (IBM) قراردادی با مایكروسافت بست تا نسخه ی جدیدی از سیستم عامل سی‌پی‌ام (CP/M) را برای کامپیوترهای شخصی آی‌بی‌ام تهیه كند.


مایكروسافت برای این كار یک سیستم عاملی مشابه سیستم عامل سی‌پی‌ام با نام 86-DOS را از شرکت Seattle Computer Products و تیم پترسن با قیمتی کمتر از ۵۰ هزار دلار خرید. آی‌بی‌ام هم نام آن را به PC-DOS تغییر داد. به خاطر قوانین كپی رایتی که متوجه سی‌پی‌ام بود، آی‌بی‌ام سی‌پی‌ام (CP/M) را با قیمت ۲۵۰ دلار در کنار پی‌سی-‌داس(PC-DOS) که ۴۰ دلار قیمت داشت به بازار عرضه کرد، و سرانجام پی‌سی-‌داس به خاطر قیمت کمترش به استاندارد تبدیل شد. حوالی سالهای 1983 مایکروسافت با همکاری چند شرکت دیگر کامپیوتری خانگی با نام MSX را به بازار عرضه کرد که نسخه ی DOS مخصوص مایکروسافت، با نام MSX-DOS را اجرا می کرد، که در ژاپن، اروپا و آمریکای جنوبی بسیار پرطرفدار شد. چندی بعد پس از این که شرکت Columbia Data Products با موفقیت بایوس (BIOS) آی‌بی‌ام را شبیه سازی کرد، بازار شاهد افزایش چشمگیر کامپیوترهای شخصی مشابه IBM از طرف شرکتهایی همچون Eagle Computer و Compaq بود. معامله مایکروسافت با آی‌بی‌ام به آن اجازه میداد که امکان توزیع و فروش نسخه ی DOS مخصوص خود یعنی MS-DOS را داشته باشد، به همین دلیل مایکروسافت با فروش سیستم عامل خود در بازار داغ سیستم عامل برای کامپیوترهای مشابه IBM از یک شرکت کوچک به یکی از بزرگترین شرکت های نرم افزاری در صنعت کامپیوترهای خانگی تبدیل شد. با عرضه موشواره ی مایکروسافت در دوم مه ۱۹۸۳ مایکروسافت تولیدات خود را توسعه بخشد، ادامه ی این توسعه با ایجاد قسمتی برای نشر کتاب به نام Microsoft Press در یازدهم جولای همان سال همراه بود.
 وقتی كه ویندوز آمد

با همه این موفقیت ها مایكروسافت هنوز شركت خیلی مهمی محسوب نمی‌شد و خرده پا بود. گیتس و دوستانش دنبال یك فرصت مناسب می گشتند تا بیشتر از این ها خودشان را مطرح كنند. این فرصت وقتی دست داد كه شركت كمپك، بایاس (BIOS) آی‌بی‌ام را گرفت. به دنبال این اتفاق، مایكروسافتی بر آن شد كه جایگاه آی‌بی‌ام را در بازار سیستم عامل بگیرند. آن ها سیستم عامل ام‌اس‌داس معروف را طراحی كردند كه روی پی‌سی های غیر آی‌بی‌امی قابل استفاده بود. و به این ترتیب، مایكروسافت سری در بین سرها درمی آورد. تا این لحظه هیچ خبری از ویندوز نیست. نسخه ابتدایی ویندوز در نوامبر ۱۹۸۵ به بازار آمد كه در واقع، همان نسخه گرافیكی ام‌اس‌داس بود. اما قبل از آغاز امپراتوری ویندوز بر سیستم عامل ها، باید رقیب جدی دیگری از سر راه برداشته می شد: او اس تو، كه محصول یك پروژه مشترك بین آی بی ام و مایكروسافت بود و در ۱۹۸۷ بعد از نسخه ابتدایی ویندوز وارد بازار شده بود. دو سال بعد مایكروسافت اعلام كرد كه نسخة آخر ویندوز یعنی ویندوز ۳ را در سال های نخست دهه۹۰ به بازار خواهد فرستاد. بعد از اعلام این خبر، گیتس با تلاشی آرام و چندساله، سعی كرد این مسأله را جا بیندازد كه برخلاف تصور، آینده كامپیوترها در دست او اس تو نیست. او در می۱۹۹۱ رسما اعلام كرد كه شراكت بر سر او اس تو به پایان رسیده و مایكروسافت از این به بعد، همه هم و غم خود را صرف ویندوز خواهد كرد. آدم هایی كه ویندوز را جدی نگرفته بودند و سرمایه شان را انداخته بودند توی كار او اس تو، با این حرف گیتس شدیدا شوكه شدند و حتی مایكروسافت را به فریب متهم كردند. اما سرانجام این او اس تو بود كه به خاك سیاه نشست و ویندوز، سیستم عامل محبوب همگان شد. هم‌زمان با این تحولات، مایكروسافت یكی دیگر از برگ های برنده خود را رو كرد: مایكروسافت آفیس. مایكروسافت آفیس به همراه مایكروسافت ورد و مایكروسافت بوك شلف كه یك مجموعه مرجع بود، محتویات نخستین دیسك شركت مایكروسافت را تشكیل می دادند. موفقیت های مایكروسافت همچنان ادامه داشت. ویندوز ۱/۳ در نوامبر ۹۲ به بازار عرضه شد كه در عرض دو ماه، سه میلیون كپی فروخت. یك سال بعد، ویندوز مهم ترین سیستم عامل گرافیكی در تمام دنیا بود. كار به جایی رسید كه مجلة معتبر فورچون، مایكروسافت را مبتكرترین كمپانی در ایالات متحده در سال ۹۳ نامید.


آغاز امپراتوری استراتژی گیتس توسعه دامنه كارش بود. به همین خاطر در ۱۹۹۴ مایكروسافت انكارتا را به راه انداخت؛ نخستین دایره المعارفی كه روی كامپیوتر قابل اجرا بود. كمپانی برای این كه آدم های غیر فنی ـ كامپیوتری را هم به سمت خودش جلب كند، شعارش را به امروز كجا می خواهی بروی؟ تغییر داد. كار بیل گیتس دیگر حد و مرز نمی‌شناخت. با دریم وركس اس‌كا‌جی ریخت روی هم و سال ۹۵ برای تولید سرگرمی های چندمنظوره یك شركت تازه تأسیس كردند. البته همان وقت ها مایكروسافت باب را هم به بازار فرستاد كه جایگزین برنامه ریز ویندوز ۱/۳ شود كه خب، سوتی خیلی بزرگی قلمداد شد و كلی هم برایش جوك ساختند. كاری هم نمی شود كرد. بعضی وقت ها آدم را بدطوری جو می گیرد! اما ویندوز ۹۵ دهان همة متلك گو ها را بست. تا قبل از آن، مایكروسافت یك شركت تجارت محور قلمداد می شد. اما ویندوز ۹۵ باعث شد كه دیگر آن را یك شركت مشتری محور بدانند. ویندوز ۹۵ برای كاربر چیز كولاكی بود. تازه استارت منو هم داشت! در همان چهار روز اول، ملت بیش از یك میلیون نسخه اش را مثل نقل و نبات خریدند! در سپتامبر ۹۵ دولت چین ویندوز را به عنوان سیستم عامل رسمی كشورش انتخاب كرد و از مایكروسافت خواست نسخه چینی ویندوز را برایشان آماده كند. حواستان هست كه چین چقدر جمعیت دارد؟ اواسط دهه۹۰ گیتس تصمیم گرفت مایكروسافت را بفرستد روی شبكه جهانی اینترنت. این شد كه MSN (مایكروسافت نت ورك) به وجود آمد. این یك سرویس آنلاین بود كه قرار بود با AOL رقابت كند. بعد با همكاری ان بی سی، ایستگاه كابلی خبری MSNBC را علم كرد تا رقیب سی‌ان‌ان باشد. تازه مجلة آنلاین Slate را هم به سردبیری مایكل كینسلی راه انداخت. راه اندازی وب تی وی كه به ملت امكان می داد از تلویزیون هاشان وصل شوند به شبكه، از دیگر اقدامات مایكروسافت در سال ۹۶ بود.


 امپراتوری تثبیت می شود


مایكروسافت در اوایل دهه ۹۰ در اشاعه اینترنت بین مردم نتوانست نقش مهمی ایفا كند. اما بعضی تكنولوژی های پایه ای كه برای ورود به شبكه راه انداخته بود، بعدا خیلی كاربرد پیدا كرد. در ۱۹۹۷ اینترنت اكسپلورر ۴ به بازار آمد كه واقعا تركاند و جای براوزرهایی مثل نت اسكیپ را به راحتی گرفت. اینترنت اكسپلورر همراه ویندوز به بازار آمد. اما دادگستری آمریكا به این دلیل كه مایكروسافت با این كار از توافق نامه ای كه در سال ۹۴ امضا كرده، تخطی نموده است، از آن ها خواست كه دیگر اینترنت اكسپلورر و ویندوز را همراه هم به بازار نفرستند. سال ۹۸ سال بزرگ دیگری برای مایكروسافت بود. نه به این خاطر كه استیو بالمر شد رئیس شركت (president) و گیتس رئیس هیأت رئیسه (CEO) ماند. بلكه این سال، سال ورود ویندوز ۹۸ بود كه با اكسپلورر SP۴/۰ SP۱ و FAT۳۲ به عنوان فایل سیستم آمد. در عین حال، در همین سال جنجال های زیادی هم در پی افشای یادداشت های داخلی مایكروسافت در اینترنت به پا شد: نرم افزارهای اوپن سورس تهدیدی جدی برای مایكروسافت به حساب می آیند. این اسناد كه به اسناد هالووین معروف شده اند، بخشی از این خطرات را عنوان كرده و در عین حال از فعالیت های مایكروسافت علیه لینوكس پرده برمی دارد. مایكروسافت نیز ضمن این كه به صحت این اسناد اعتراف كرد، آن ها را صرفاً تحقیقات مهندسی دانست.
 پایه های امپراتوری می لرزند

می گویند در همیشه روی یك پاشنه نمی چرخد. با شروع سال،۲۰۰۰ روزگار كم كم آن ور سكه را هم به آقای گیتس و دوستانش نشان داد و ضررهای مایكروسافت و محكومیت هایش كم كم شروع شد. گرچه اتفاقات خوب نیز كم نبودند و نمی گذاشتند غم زیاد توی دل بیل خانه كند. اول از همه در آوریل ۲۰۰۰ حكم پرونده ایالات متحده و مایكروسافت صادر شد و نگذاشت شیرینی آمدن نسخه جدید ویندوز (ویندوز۲۰۰۰) بیشتر از دو ماه در دهان گیتس بماند. این حكم شركت را مجبور می كرد به دو پاره تقسیم شود. البته بخشی از این تصمیم در دادگاه استیناف، كأن لم یكن شد. مایكروسافت كه اهداف تجاری و خانگی را توأمان نشانه رفته بود، ویندوز ایکس پی را سال ۲۰۰۱ آماده كرد. ورژن آپ دیت شده ویندوز ۲۰۰۰ كه از لحاظ گرافیكی تحولی به حساب می آمد. اما این موفقیت ها در ادامه به شكستی بزرگ ختم شد. مایكروسافت برای رقابت با سونی و نینتندو، با سرمایه گذاری میلیارد دلاری و تولید و پخش XBOX وارد عرصه بازی های كامپیوتری شد. تا سال ۲۰۰۵، XBOX در بازار فروش آمریكا در رده دوم پس ازPlay Station۲ سونی و قبل از Game Cube نینتندو قرار داشت. (در بازار جهانی بعد از هر دو بود.) اما با این وجود، با فروش ۲۲ میلیون دستگاه در مقایسه با فروش بیش از ۱۰۰میلیون دستگاه Play Station ۲، ضرر سنگینی معادل ۴ میلیارد دلار متحمل شده است. مایكروسافت در این دو سه سال اخیر، كار ساخت net . مقدماتی و سرور ویندوز ۲۰۰۳ را هم به پایان رساند. با این وجود، بدبختی های تازه، دست از سر آقای گیتس بر نمی دارند.

در سال ۲۰۰۴ به دنبال شكایت اتحادیه اروپا، مایكروسافت به پرداخت ۶۱۳میلیون دلار جریمه محكوم شد و متعهد گردید كه توافقات قطعی خود با سایر رقبا را افشا كند. همچنین ملزم شد نسخه ای از ویندوز را تهیه و آماده كند كه فاقد مدیا پلیر باشد. در عین حال، بعد از اقدام تازه كره جنوبی علیه شركت در سال ۲۰۰۵، مایكروسافت مجبور است علاوه بر پرداخت ۳۳میلیون دلار جریمه دیگر، دو نسخه ویندوز تازه هم برای كره ای های محترم تهیه كند. یكی كه هم ویندوز مدیا پلیر داشته باشد هم ویندوز مسنجر؛ و یكی كه هیچ كدام از این دو تا را نداشته باشد!در نوامبر ۲۰۰۵ ، مایکروسافت دومین کنسول بازی خود را با نام ایکس باکس به بازار عرضه کرد . مایکروسافت در زمینه رقابت با کنسولهای بازی تجربیات خوبی بدست آورده بود و این بار کنسولی بسیار کامل تر و بهتر نسبت به اولین کنسول خود به بازار عرضه کرد . Xbox ۳۶۰ در دو مدل با نام های Xbox ۳۶۰ premiumو Xbox ۳۶۰ Core System عرضه شد . نسخه Xbox ۳۶۰ premiumدارای دسته بی سیم ، Hard Driveremot controlوhead set دیگر می باشد . نسخه Core System شامل دسته سیمی و بدون Hard Drive و وسایل جانبی می باشد . Xbox ۳۶۰ تقریباً یک سال زودتر از رقیبان خود یعنی PlayStation ۳ و Nintendo Wii به بازار عرضه شد . Xbox ۳۶۰ پیشرفتهای زیادی نسبت به کنسول قبلی خود کرده است و علاوه بر قدرت سخت افزاری ، دارای طراحی فوق العاده زیبایی می باشد . Xbox ۳۶۰ فروش بسیار بهتری نسبت به کنسول قبلی مایکروسافت داشت.
 مشکلات با تشکیل اتحادیه بین المللی

در آخر مایکروسافت به یک کمپانی بزرگ بین الملل با دفاتر مختلف در کشور تبدیل شد. در هجدهم ماه می‌‌سال ۱۹۹۸ در دپارتمان دادگاهی ایالات متحده آمریکا، ۱۹ ایالت شروع به مخالف علیه مایکروسافت کردند. آنان بیان کردند که مایکروسافت به صورت غیر قانونی با استفاده از قدرت انحصاری خود (Monopoly) در حراج و فروش ویندوز سوءاستفاده کرده است. در سوم آپریل سال ۲۰۰۰ دادگاه محدوده آمریکا، Tomas Penfield Jackson قانونی برای مایکروسافت تعیین کرد که مایکروسافت می‌‌بایست فعالیتهای خود را با استفاده از قدرت انحصاری خود به دور از اهداف مبارزه طلبی ادامه دهد. Jackson به مایکروسافت دستور داد تا به دو کمپانی تقسیم شوند، یکی برای تولید سیستم عامل و دیگری برای تولید باقی محصولات. با این حال مخالفان از مخالفت دست نکشیدند و در آخر مایکروسافت با آنان در خارج از دادگاه نشستی انجام داد. در ماه جون سال ۲۰۰۱ اتحادیه از دادگاه خواهان بازگشت مایکروسافت به یک کمپانی شد. کمی بعد، در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۱ به دستور رئیس جمهور جورج بوش مایکروسافت یکتا شد و نشستی با مایکروسافت در دپارتمان قضاییه آمریکا انجام شد. اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۴ شروع به مخالفت با متحد بودن مایکروسافت (Antitrust) کرد. در آخر مایکروسافت بسیار ضرر کرد و فرمان به فاش کردن پروتوکل های اصلیش به رقبا را داد و دستور به تولید ورژنی از ویندوز داد که مدیا پلیر نداشت.


 سایت مایکروسافت

سایت مایکروسافت با بیش از 100 میلیون بازدید در روز یکی از پرطرفدارترین سایت ها در اینترنت است. بر طبق اطلاعات سایت Alexa.com، سایت مایکروسافت در 11 مه 2007 رده سیزدهم را در بین سایت های اینترنتی از نظر تعداد بازدید به خود اختصاص داده است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
Profile Pic
سلام دوستان به وبلاگ بنده خوش آمدید هر کی هرچی از رایانه خواست بدونه بهم بگه تا تو وبلاگ بزارم تا همه استفاده کنند.09373054272 برای ارسال نظرات و پیشنهادات خود میتوانید با ارسال پیامک به شماره 30007546 آنرا با قالب زیر برای ما ارسال فرمایید . مانند : rayansys , matne payam
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  سایت رایانه در چه سطحیه ؟
  معرفي صفحه به دوستان


  نام شما *
   

  ايميل شما *

   

  ايميل دوست شما *

   

  ايميل دوست ديگر شما

   
   
   

  اخبارکوتاه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 183
 • کل نظرات : 169
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 370
 • آی پی امروز : 106
 • آی پی دیروز : 90
 • بازدید امروز : 704
 • باردید دیروز : 348
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 704
 • بازدید ماه : 9,900
 • بازدید سال : 80,801
 • بازدید کلی : 819,768
 • کدهای اختصاصی