close
تبلیغات در اینترنت

بهترين کرک ها

حفاظت کودکان از خطرات اینترنتی
جستجوگر پیشرفته سایت
searchآخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
2 695 mmh
7 1018 sajadzamani
4 703 sajadzamani
3 879 snow
4 805 sajadzamani
0 422 snow
0 432 snow
1 667 snow
1 623 snow
1 747 snow
0 537 sajadzamani
1 617 Rayansys
0 505 sajadzamani
0 479 sajadzamani
0 478 sajadzamani
0 518 sajadzamani
0 430 sajadzamani
0 418 sajadzamani
0 363 sajadzamani
0 345 sajadzamani
حفاظت کودکان از خطرات اینترنتی

مسئله امنیت کامپیوتری و مخصوصا امنیت اینترنتی روزبروز اهمیت بیشتری بخود میگیرد و جایگاه خود را در روابط خانوادگی اعضاء خانواده، درست مشابه رفت و آمد و ترددهای عادی و روزانه کودکان مهم و پراهیمت میسازد. همانگونه که شما نصایحی برای کودکان در رفتار و برخورد با غریبه ها در مدرسه و محیط بیرون دارید و قوانینی برای آن تعریف میکنید و اصرار بر اجرای آن دارید، باید در مورد وبگردی و آنلاین شدن کودکان هم همانقدر نکته بین و دقیق رفتار کنید.
قبل از آنکه کودکان شما اقدام به رفتن بروی اینترنت کنند و بعبارتی به وبگردی پرداخته و به آن عادت کنند لازم است تا تک تک اعضا خانواده بدانند و بفهمند که هنگام آنلاین شدن چه کارهایی میتوانند و چه کارهایی نمیتوانند انجام دهند.
بهترین روش آنست که همه دور هم نشسته و قوانینی تعریف کنید که همگی آنرا فهمیده و قبول کنند و آنرا مانند یک دستورالعمل برای هر کودک مطابق سن او بروی کاغذ آورده و قوانین خاص سن او را برایش مشخص سازید تا هنگام وبگردی از آن استفاده کند. این قوانین را در ادامه بشما پیشنهاد مینمایم.

بهتر است این دستورالعملها را مطابق یک قرارداد تنظیم کرده و بعد از تفهیم به کودک، آنرا به او بدهید تا امضاء کند و موافق اجرای آن نیز باشد. البته این مسئله بستگی مستقیم به سن کودک دارد و هرچه سن او بالاتر میرود حساسیت بیشتری مییابد.
پس بیایید تا به کودکانمان کمک کنیم با امنیت بیشتری از اینترنت استفاده کنند. کودک شما در چه مقطع سنی قرار دارد؟ ابتدا این مقطع سنی را مشخص کنید و سپس توصیه های این مطلب را خوانده و دنبال نمایید.
الف) سنین ۲ تا ۴ سال - آغاز
معمولا در این سن فعالیتهای اینترنتی با همراهی والدین انجام میشود مانند نگاه کردن به عکسهای خانوادگی، استفاده از یک وبکم برای ارتباط با سایر اعضاء خانواده و فامیل و یا دیدن سایتهای مورد علاقه کودکان مانند سایتهایی که لیست آنها در سایت کامتونت آمده است. مطابق مطالعاتی که در سال ۲۰۰۳ انجام شده است کودکان پیش دبستانی یکی از پررشدترین مصرف کنندگان اینترنتی محسوب میشوند. هرچند که این کودکان توجه محدودی به فعالیتهای آنلاین دارند اما تصاویر و اصوات اینترنتی میتواند به بازسازی قوای تجسمی آنها کمک کرده و تجربیاتشان را دوچندان نماید.
اما سئوال اینجاست که گروه پیش دبستانی چه نوع فعالیتهای آنلاین میتوانند داشته باشند. پاسخ اینست که والدین و پدربزرگ و مادربزرگها بچه ها را به دیدن وب سایتهای مخصوص کودکان میبرند و به بازیهای آنلاین میپردازند. در این رده سنی افراد بزرگسال نقشی اساسی در ایجاد محیط امن اینترنتی بازی میکنند و از نزدیک اقدام به مراقبت از کودکان خود مینمایند.
▪ حال باید دید که چه نکات امنیتی را میتوان در این گروه رعایت کرد.
۱) همیشه وقتی آنها میخواهند به اینترنت وصل شوند همراهشان باشید.
۲) با افزودن سایتهای مخصوص کودکان که میشناسید در لیست Favorites برایشان یک محیط آنلاین شخصی ایجاد نمایید.
۳) از موتورهای جستجوی مخصوص کودکان مانند MSN Kids Search به آدرس اینترنتی http://sea.search.msn.com/kids برای جستجوی موارد مورد نیاز استفاده کنید.
۴) ابزار فیلتر سازی اینترنت را مورد توجه قرار دهید. MSN Premium�۰۳۹;s Parental Controls میتواند بشما کمک کند.
۵) به کمک ابزار پیشگیری از بروز پاپ آپ از کودک حکایت کنید. اکثر نمونه های ویندوز XP بروز شده، حاوی این قابلیت هستند. تولبار MSN هم میتواند بشما کمک کند. این تولبار را میتوانید از آدرس http://toolbar.msn.com بردارید.
ب) سنین ۵ تا ۶ سال - خودمختاری
بچه های این سن بیشتر تمایل دارند تا به تنهایی وبگردی کنند. در این مرحله باید با آنها بیاموزید که به چه نکاتی دقت کنند. این رده سنی دیدی مثبت به دنیا دارد و معمولا همه چیز را باور دارد.
بچه های این سن معمولا دستورات کامپیوتر را دنبال میکنند، از ماوس استفاده میکنند و به بازیهای کامپیوتری میپردازند. البته آنها وابستگی شدیدی به افراد بزرگسال دارند تا بتوانند به وب سایت مورد نظر برسند، ایمیل بفرستند یا اطلاعات آنلاین را تحلیل کنند.
▪ مسائل امنیتی برای وبگردی این رده سنی به این شرح است.
۱) مانند رده سنی قبلی نکات امنیتی را راعایت کنید.
۲) کامپیوتر را به نحوی قرار دهید که بتوانید صفحه آنرا دیده و فعالیتهای کودک را زیر نظر بگیرید.
۳) به کودک خود مسائل شخصی را بیاموزید و به او یاد دهید که اطلاعات مربوط به خود و خانواده را وقتی آنلاین است به دیگران نگوید.
۴) در این سن به او اجازه ندهید تا از سیستم پیام فوری IM ، ایمیل، چت روم استفاده کند.
۵) در کودک خود این اعتماد را بوجود آورید که اگر مسئله ای او را در اینترنت ناراحت کرد با شما در میان بگذارد.
ج) سنین ۷ تا ۸ سال - رشد علائق
بچه های این رده بدنبال انجام کارهایی که از آن منع شده اند میروند. وقتی آنلاین هستند به سایتهایی میروند که اجازه ندارند و یا با کسی صحبت کنند که نباید. این سن بسیار به خانواده علاقمند است. دوست دارد در مورد جنسیت و توانمندی عقلی خود بداند، اعتماد میکند و سئوالی درباره شناسایی طرف خود نمیکند.
▪ مسایل امنیتی این سن میتواند بشکل زیر باشد.
۱) مطابق ابتدای مقاله، یک قانون برای استفاده از اینترنت تدوین کنید.
۲) او را تشویق کنید که فقط از سایتهایی دیدن کند که اجازه آنرا دارد.
۳) مسائل مطرح شده در ردیفهای سنی قبلی را نیز رعایت کنید.
۴) بجای آنکه به کودک اجازه دهید آدرس ایمیل شخصی داشته باشد یک آدرس ایمیل خانوادگی بگیرید.
۵) به کودک بگویید قبل از ارسال اطلاعات در محیط آنلاین، شما را آگاه سازد.
۶) از فیلترهای ایمیل برای جلوگیری از دریافت ایمیلهایی از افراد بخصوص یا حاوی مطالب و موارد نامناسب استفاده کنید.
۷) در این سن به او اجازه استفاده از پیام فوری IM را ندهید.
۸) او میتواند فقط از چت رومهای سایتهای مخصوص کودکان تحت نظارت شما استفاده نماید.
۹) درست مانند رفتارهای او با سایر دوستانش در زندگی عادی، از او درباره دوستان آنلاینش سئوال کنید و به بحث بنشینید.
۱۰) با او درباره امنیت مسائل جنسی بزبان کودکانه صحبت کنید و هشدار دهید چون میتواند براحتی وارد این نوع سایتها شود.
د) سنین ۹ تا ۱۲ سال - وبگرد دانا
این نوجوانان میخواهند همه چیز را بدانند. برای آنها عادی است که بدانند آنجا چیست. برای عدم دسترسی به مسائل خطرناکی مانند مسائل سکسی و یا نحوه ساخت بمب و آدم کشی میتوانید از کنترلهای مخصوص اولیا در اینترنت استفاده کنید تا آنها را سد نمایید. این سن در حین وابستگی به خانواده تمایل زیادی به استقلال دارد. او میخواهد از مسائل اطراف برای خود جذابیت درست کند و ارتباط با دوستان برایش بسیار مهم میشود.
بچه های این سن از اینترنت برای یادگیری و تحقیق مسائل مدرسه سود میجوید. آنها میتوانند موزیک دانلود کنند، از ایمیل استفاده کنند، به بازیهای آنلاین بپردازند. آنها بهترین راه برای ارتباط با دوستانشان را پیام فوری IM میدانند.
▪ برای حفاظت از این گروه سنی، موارد زیر مهم خواهد بود.
۱) مسائل گروهای قبلی در اینجا هم کاربرد دارد.
۲) مصر باشید که کودک شما هیچگاه افراد آنلاین را بصورت واقعی ملاقات نکند.
۳) به او بیاموزید که بدون اجازه شما اقدام به دانلود از اینترنت نکند. ممکن است او با این کار انواع برنامه های جاسوسی و ویروسها را به کامپیوتر راه دهد.
۴) بهتر است یک user account با محدودیت در اختیار او قرار دهید تا بدون اطلاع شما نتواند کارهایی مانند نصب برنامه روی کامپیوتر انجام دهد.
۵) به او در مورد سایتهای مستهجن هشدار داده و او را به سمت سایتهای مفید هدایت کنید.
۶) حتما به ایمیل و اشتراک پیام فوری IM او دسترسی داشته باشید تا مطمئن شوید که با غریبه ها ارتباطی ندارند.
۷) با کودک خود درباره عادات رفتارهای شایسته آنلاین صحبت کنید. آنها باید یاد بگیرند که از اینترنت برای ایجاد شایعه و یا آسیب رسانی به دیگران استفاده نکنند.
ه) سنین ۱۳ تا ۱۷ سال - خبره فنی
با توجه به اینکه اکثر بچه های این رده بیش از والدین خود از اینترنت آگاهی دارند، آموزش و تذکر دادن بدانها مشکل میشود. عقد قرارداد بین والدین و کودکان میتواند برای این رده سنی بسیار مفید باشد. یادتان باشد که باید فعالیتهای آنلاین او را دائم کنترل نمایید. یادتان باشد که کدها و پسوردهای خود را از دسترس این سن دور نگهدارید تا خدای نکرده بجای شما فعالیت نکنند.
این رده سنی بسیار مستعد ایده های جدید هستند اما چون تجربه کمی دارند، توان قضاوت در آنها ضعیف است. پدر و مادر باید برای این سن نقش مشاور و هدایت کننده را بازی کنند. این رده سنی به اکثر فعالیتهای اینترنتی میپردازد.
او قادر است از موتورهای جستجو برای یافتن سئوالات خود استفاده کند. او علاقه به رفتن به چت رومها و همصحبتی با دوستان و حتی افراد بزرگسال را دارد. پسرها در این سن بیشتر به جنبه های شوخیهای زشت، قمار و سایتهای مخصوص بزرگسالان علاقه نشان میدهند. دخترها چون اکثرا تمایل به همصحبتی در چتهای آنلاین نشان میدهند بیشتر در مورد تعرضات سکسی قرار میگیرند و از این جنبه آسیب پذیری بیشتری دارند.
▪ برای حفاظت از این گروه سنی باید به مسائل زیر توجه کرد.
۱) مسائل گروههای قبلی را مورد توجه قرار دهید.
۲) در قانونی که تنظیم میکنید مسائل کنترلی بیشتری درباره نوع سایتهایی که مرور میشود، ساعتهای اتصال به اینترنت و نحوه برخورد با دیگران مخصوصا در چت رومها تاکید شود.
۳) آگاه باشید که کودک شما از چه سایتها و چت رومهایی استفاده میکند و با چه کسانی بحث میکند. از آنها بخواهید در چت رومهای عمومی صحبت کند و از رفتن به چت رومهای خصوصی اجتناب نماید.
۴) از کودکان بخواهید که موزیک و فایلهای دارای حق کپی را بدون اجازه شما دانلود نکنند.
۵) درمورد اسپم به آنها بگویید و از آنها بخواهید که مراقب این مسئله باشند. آنها نباید آدرس ایمیل خود را در اختیار هر سایت یا هرکسی قرار دهند.
۶) مطمئن شوید که قبل از انجام هر نوع نقل و انتقال مالی و یا خرید، فرزندتان با شما مشورت میکند.
۷) به آنها درباره خطرات قمارهای اینترنتی هشدار دهید. آنها باید بدانند که این عمل برایشان جرم محسوب میشود و غیرقانونی است.
۸) مراقب سایتهایی که همواره بدانها سر میزند باشید. مطمئن شوید که سایتهایی با عبارتهای زشت و کریه مورد توجه او نیست و اینکه او اقدام به ارسال اطلاعات شخصی و عکسهای خود به سایتها نمیکند.امتیاز: نتیجه : 3 امتیاز توسط 3 نفر مجموع امتیاز : 15

بازدید :442
مرتبط با : اخبار
لینک های مرتبط : درگاه جدید اینتل با سرعت 1.6 ترابیت بر ثانیه
گوگل، تقریبا تمامی گذرواژه‌های مربوط به شبکه‌های وای-فای در سراسر جهان را در اختیار دارد
آیا فیس بوک رفع فیلتر خواهد شد؟
باریکترین هارد دیسک جهان با ۵ میلی متر ضخامت !
ویندوز 8 (فروشگاه) و 20000 برنامه !!
آیا عینک گوگل پایانی است بر نبرد گوشی‌های هوشمند؟
استراتژي تهاجمي مايكروسافت در جبهه اپن‌ سورس‌ !!!
مایکروسافت ویندوز ۹ موسوم به ویندوز آبی را کلید زد‎
جدید ترین اخبار در مورد ویروس ها
یاهو اینترفیس جدید ایمیل خود را معرفی کرد.
ATI از رقیب خود پیشی گرفت
نسل جدید کامپیوتر xpc
نسل جدید کامپیوتر - ,کامپیوتر بدون کیس,umc
سایت جدید مایکروسافت راه اندازی شد
پرندگان خشمگین را به صورت آنلاین و رایگان بازی کنید
گوگل درایو رسما معرفی شد!
ویندوز xp به پایان عمر خود نزدیک می شود ! با تاریخ قطعی !!
ویندوز 8 و ویژگی های جذابش
1000 روز تا پایان عمر ویندوز xp
فلش های usb با طرح های جالب
دامنه رایگان
رونمایی از نمایشگر فوق باریک و منعطف AMOLED سامسونگ
سریعتـرین پـردازنـده جهان ساختـه شـد
تبلت پی سی چیست؟
دانلود انواع کتاب به زبان های مختلف
قیمت حافظه SSD کمتر از یک دلار برای هر گیگابایت
WiMax در رقابت با WLAN
موس بازی BMW وارد بازار می شود
تایید اندروید توسط پنتاگون برای استفاده در وزارت دفاع آمریکا
IPv6 در برابر IPv4
نویسنده
نویسنده : علیرضا یوسفی
تاریخ : سه شنبه 20 / 10 / 1390
زمان : 17:27
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
:: درگاه جدید اینتل با سرعت 1.6 ترابیت بر ثانیه ( تاریخ : پنجشنبه 28 شهریور 1392)
:: گوگل، تقریبا تمامی گذرواژه‌های مربوط به شبکه‌های وای-فای در سراسر جهان را در اختیار دارد ( تاریخ : پنجشنبه 28 شهریور 1392)
:: آیا فیس بوک رفع فیلتر خواهد شد؟ ( تاریخ : یکشنبه 03 شهریور 1392)
:: نصب ویندوز 8 در کنار ویندوز 7 ( تاریخ : یکشنبه 20 مرداد 1392)
:: افزودن منو استارت به ویندوز 8 ( تاریخ : یکشنبه 20 مرداد 1392)
:: دسترسی از راه دور به رایانه با گوگل کروم ( تاریخ : جمعه 18 مرداد 1392)
:: فیلتر شکن آندروید ! ( تاریخ : شنبه 05 مرداد 1392)
:: آموزش جی کوئری (JQuery) ( تاریخ : سه شنبه 21 خرداد 1392)
:: آموزش کامل آی جکس ! (Ajax) ( به عبارت دیگه آژاکس) ( تاریخ : سه شنبه 21 خرداد 1392)
:: ساخت برنامه برای آندروید ! ( تاریخ : چهارشنبه 15 خرداد 1392)
:: چگونگی ساخت گدجت ! ( تاریخ : چهارشنبه 15 خرداد 1392)
:: تبدیل گوشی به وبکم !! ( تاریخ : جمعه 03 خرداد 1392)
:: صفحه قفل ویندوز مشابه اندروید !! ( تاریخ : پنجشنبه 02 خرداد 1392)
:: ساخت منوی استارت برای وبلاگ یا وبسایت !! ( تاریخ : دوشنبه 30 اردیبهشت 1392)
:: باریکترین هارد دیسک جهان با ۵ میلی متر ضخامت ! ( تاریخ : دوشنبه 30 اردیبهشت 1392)
:: ویندوز 8 (فروشگاه) و 20000 برنامه !! ( تاریخ : دوشنبه 30 اردیبهشت 1392)
:: ترمیم عکس در فتوشاپ ! ( تاریخ : شنبه 28 اردیبهشت 1392)
:: کاملترین مجموعه سورس های ویژوال بیسیک به صورت رایگان !!!! ( تاریخ : شنبه 28 اردیبهشت 1392)
:: ساخت کتاب الکترونیک برای جاوا و آندروید ( تاریخ : شنبه 21 اردیبهشت 1392)
:: مجموعه 42 سورس ویژوال بیسیک 6 (VB6) ( تاریخ : پنجشنبه 19 اردیبهشت 1392)
:: آموزش نصب سیستم عامل روی یک کیس مجازی (Virtual Machine) ( تاریخ : شنبه 14 اردیبهشت 1392)
:: API چیست ؟ ! ( تاریخ : پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392)
:: اجرای برنامه های آندروید در رایانه ( تاریخ : پنجشنبه 12 اردیبهشت 1392)
:: افزونه anonymoX ( تاریخ : پنجشنبه 05 اردیبهشت 1392)
:: زیبا سازی محیط ویژوال بیسیک ! ( تاریخ : پنجشنبه 05 اردیبهشت 1392)
:: تست آنلاین کد های HTML ( تاریخ : جمعه 23 فروردین 1392)
:: آیا عینک گوگل پایانی است بر نبرد گوشی‌های هوشمند؟ ( تاریخ : سه شنبه 20 فروردین 1392)
:: آموزش ساخت وبلاگ !! ( تاریخ : چهارشنبه 14 فروردین 1392)
:: تبدیل لپ تاپ به مودم وایرلس (وای فای)!! ( تاریخ : شنبه 10 فروردین 1392)
:: استراتژي تهاجمي مايكروسافت در جبهه اپن‌ سورس‌ !!! ( تاریخ : پنجشنبه 17 اسفند 1391)